Reportáž z 282. pražského derby!

Nejslavnější zápas v zemi začal pro několik fanatiků týden dopředu přípravami choreografií. Hlavní porce práce probíhala ve čtvrtek a v pátek před zápasem dlouho do noci. Vše se povedlo dotáhnout do zdárného konce, a tak v den utkání nastoupila od ranních hodin skupina v síle dvaceti osob k závěrečným přípravám na stadionu. Vše bylo hotovo do 13 hodiny, kdy bylo třeba z nařízení klubu a policie opustit stadion. Protentokrát byly pojaty choreografie s větší nadsázkou a specifickým humorem, ale následné reakce ukazují, že ne vše bylo pochopeno.

Do začátku zápasu se žádná zaznamenání hodná událost nestala, za zmínku ale stojí debilita některých fanoušků těch druhých, co si chodí v rudých proprietách pod Tribunou Sever, do fanshopu apod. Těžko se potom mohou divit, že se to někomu nelíbí a domluví mu různými způsoby dle vlastního uvážení :-).

Do začátku utkání je Sever našlapaný, zejména v dolní části a na schodech není k hnutí. Sektory 107, 108 a 109 jsou ověšeny vlajkami, po dlouhé době visí i vlajka Slavia Praha, která měla velkou pauzu.

Od první minuty utkání jede support na plné obrátky, škoda, že se více aktivně nezapojuje východní tribuna, hned by podpora dostala další dimenzi. V patnácté minutě je ve střední části Tribuny roztaženo červeno-bílé igelitové šapitó s krásně namalovanou hlavou klauna na střeše a nápisem Cirkus Eden. Proč zrovna takovéhle téma při derby není třeba rozvádět. Choreo splnilo svůj účel stoprocentně, v dalším průběhu se pokřik z druhé strany neozval ani jednou. Choreografiemi našlapaný první poločas pokračoval nápisem „Vaše historie, Vaše ostuda“, který vystřídala kartoniáda „KSČ“ a nápis „sparta 10 × mistr komunismu“. Na facebookových stránkách byl podtext již vysvětlen, ale proč si to neshrnout znovu. Jedná se o narážku na protežování sparty v dobách komunismu, což dokazuje mnoho skutečností od rozšiřování ligy kvůli sestupu, promenáda komunistických funkcionářů po Letné, náklonnost sudích a tak dále.

Další připravená choreografie poukazovala na absurditu a stupiditu pokřiku „J… Slavia“. Slavia v těžkých dobách protektorátu získala 4 mistrovské tituly za sebou. Pokud by byla Slavia židovským klubem, nejen že by nevyhrála titul ani jeden, ale dopadla by a lidé kolem ní mnohem hůře. Krásné entrée choreografii udělali sparťané očekávanou reakcí na první kartoniádu právě pokřikem, ke kterému se choreografie vztahovala. Tímto jim děkujeme znovu za spolupráci, stejně jako před několika lety roztažením plachty „Řepka je č….“ ve svém sektoru. Snad bude spolupráce pokračovat i nadále.

V žádném případě nešlo o nějakou oslavu období protektorátu a doby, kdy byl český národ utlačován a likvidován.

První poločas končí za stavu 0:0, kdy hra na hřišti byla celkem vyrovnaná, lehce navíc měli rudí.

Druhý poločas výsledkově už tak příznivý nebyl, po 8. minutách hry dostal Lafata soupeře do vedení. Po inkasované brance Slávisté zvedli hlavu, měli několik šancí, ale selhali v koncovce. Kolem 70. minuty vzplane několik ohňů a lavinovitým efektem se rozhoří téměř celý Sever, což vytvoří nádherný efekt. Bohužel dýmu se ze stadionu moc nechce, a tak je utkání na tři minuty přerušeno. Stalo se, že některé kusy pyrotechniky letěly směrem ke hřišti. To se již nesmí opakovat! Stejné platí pro další předměty, na hřiště se nebude nic vhazovat!

Do konce utkání inkasují červenobílí ještě jednou a popáté za sebou odcházejí ze hřiště poraženi. Po skvostném začátku sezóny se vše pomalu začíná vracet do kolejí předchozích sezón. Doufejme, že obrat k lepšímu nastane už příští sobotu, kdy sešívaní zajíždějí na hřiště katastrofálně hrající Jihlavy. Po postupu Jihlavy do ligy ze čtyř vzájemných zápasů získala Slavia zoufalý jeden bod za domácí remízu 3:3, kdy srovnala ve druhém poločase z 0:3. Více se o výjezdu na Vysočinu dozvíte v článku (http://www.slaviaultras.cz/t/55003-Busem-TS-do-Jihlavy.html).

Na závěr ještě zmínka o ohlášeném počtu přítomných diváků na údajně několik dnů vyprodaného střetnutí, 16 661?! O tom, kam se podělo 2500 diváků, by se měl někdo zamyslet.