Se zpožděním ale přece Vám přinášíme reportáž z výjezdu do Mladé Boleslavi.

V den zápasu se chvíli po poledni schází u Edenu na 100 slávistických fanoušků, kteří do Boleslavi vyrazí dvěma autobusy Tribuny Sever. Další autobus s fanoušky vyjede až za několik hodin. V autobusech Tribuny Sever se učí nový chorál, se kterým to vypadá výborně, všem cestujícím se líbí a u nového chorálu tak zůstáváme po celou dobu cesty do Boleslavi.

Do Boleslavi přijíždíme s velikou časovou rezervou, a tak se všichni rozcházíme do místních hospod, abychom před zápasem nabrali dost energie (někteří ovšem už energii ve velkém měřítku nabírali v autobusech po cestě :-)). Do hospod v celém městě se před zápasem postupně dostavujídalší slávisté jedoucí po vlastní ose, jiní zase míří k pokladnám stadionu, aby koupili poslední lístky na stadion, co zbyly.

Hodinu a půl před výkopem začnou slávisti pomalu ale jistě zaplňovat stadion v Boleslavi. Z vyprodaného stadionu pro 5 000 fanoušků je nakonec kolem 2 000 fanoušků červenobílých barev. Kotel Slavie, který je tvořen vyhrazených sektorů pro fanoušky hostů, ale i dalších přilehlých sektorů, nakonec čítá 1 000 příznivců pražské klubu, kteří mají po dobu celého zápasu v úmyslu aktivně povzbuzovat hráče oblékající sešívaný dres.

Kotel je jako vždy ovlajkován, co to jde. Dominuje vlajka Tribuna Sever. V sektorech, které už nejsou vyhrazené pro vlajkonoše hostí, ale přesto v nich slávisté aktivně fandí a vytváří tak velký kotel Slavie, mají pořadatelé problém s vyvěšením vlajek. Ty přelstí držitelé vlajky UltraFans, kteří svou flagu vyvěsí přímo na střechu stadionu. Security si s tímto problémem nedokáže poradit a chce tedy volat opodál připravenou Speciální Pořádkovou Jednotku. Nakonec ovšem zvítězí zdravý rozum a slávistická vlajka na střeše zůstane.

Po dobu celého zápasu slávisté velmi slušně fandí. K fandění se přidává i zbylá tisícovka slávistů rozmístěná po celém stadionu a v některých pasážích zápasu je fandění opravdu fanatické – zejména ve druhém poločase, když se naši hráči na hřišti ženou za vyrovnáním. Zcela určitě jsme Slavii v Boleslavi vytvořili domácí prostředí, ovšem vzhledem k absenci soupeře to nebylo nic těžkého… Na zápase se zkouší i nový chorál, který je ještě potřeba doladit a na derby ho rozjet na plné koule.

V našich sektorech jsme si přichystali i optickou prezentaci a to v podobě kartoniády. Do Boleslavi si přivážíme 700 kartonů Tribuny Sever, které vystačí do 2 námi obsazených sektorů. Všechny kartony zvedneme po společném odpočítávání nad hlavu a výsledný efekt je velice povedený. Škoda jen, že jsme kartonů nevzali více, abychom pokryli i další sektory obsazené slávisty.

Ve druhém poločase několikrát naběhnou do sektoru pro hosty hasiči kvůli malým stroboskopům hozeným pod sedačky a začnou masivně kropit celý sektor. V některých případech dokonce kropí i dlouho potom, co všechny ohně přestanou hořet. V závěru zápasu jsou pokropeny i hlavní vlajky, které jsou i natrženy a raději je všechny sundáváme z plotu. Rozčílení slávisté se v tento okamžik samozřejmě vrhnou na hasiče, kteří přes plot bez váhání začnou všechny kropit. Někteří slávisté se snaží k hasičům dobýt po celý zbytek zápasu.

V průběhu druhého poločasu byla na hlavní tribuně odhalena skupinka chuligánů Sparty. Když se k nim ale přiblíží skupinka slávistů, tak boleslavské ochozy bleskurychle opustí. Stejně rychle opustí i Mladou Boleslav, když je ta samá skupina slávistů vyhledá. Když je sešívaní zkontaktují, nechce tato skupinka o vzájemné konfrontaci ani slyšet.

Na hřišti má navrch domácí tým. První poločas skončí bez branek. Mladá Boleslav je aktivnější i po změně stran. Při jednom z běžných soubojů ve vápně Slavie útočník Boleslavi Chramosta nasimuluje pád a rozhodčí Ardeleanu mu to spolkne i s navijákem – nařídil pokutový kop a navíc stopera sešívaných Michala Frydrycha pošle do šaten. Boleslav penaltu promění – 1:0. Když se Slavia v závěru zápasu pomalu začne dostávat do tlaku, inkasuje v 85. minutě druhý gól do své sítě. Nepomůže ani snížení Mešanoviče na 1:2 v 90. minutě a 3 body tak zůstanou v Boleslavi.

Na konci zápasu dojde na stadionu ke strkanici mezi domácími fanoušky a slávisty. Vše po chvíli přerušuje ochranka, která obě strany rozdělí a jednoho z domácích si pro jistotu bere mezi sebe před tribuny. Ten s pocitem bezpečí, že stojí za členy securitky, začne provokovat slávisty stojící ve vedlejších sektorech. Ti během děkovačky s hráči neudrží nervy na uzdě, začnou přeskakovat plot a snaží se k dotyčnému dostat. Domácím pořadatelům se celá situace vymkne z rukou a je přivolána přichystaná PČR. Po jejím náběhu se celá situace uklidní, slávisté se vrátí zpět na svá místa. Za okamžik ovšem na místo přibíhají rozběsnění členové SPJ (jednotka z České Lípy), kteří všechny slávisty stojící v tomto sektoru začnou napadat. Za použití teleskopických obušků, pepřových a slzných sprejů a dalších zbraní vytlačují fízli ze sektoru násilím všechny slávisty, kteří si pochopitelně nenechávají nic líbit.

Boje pokračují i před stadionem, kde je několik slávistů zatčeno a odvezeno na policejní služebnu. V reakci na to se vydá více než sto slávistů čekat na své kamarády přímo před policejní služebnu, kde jsou ovšem opět ze strany PČR šikanováni. Všechny shromážděné policie zdlouhavě opisuje a na kameru si pečlivě nahrává jak doklady totožnosti, tak i tváře všech slávistů. Zhruba po hodině čekání fízlové pouští všechny slávisty, kromě jednoho, který má být převezen do Prahy a do 48 hodin ho má čekat soud.

Po několika dnech zjišťujeme, že nám velitel zásahu v Mladé Boleslavi téměř ve všem lhal. Chceme našemu obviněnému, kterého čeká soud, poskytnout nějaké peníze a dát vědět jeho blízkým o jeho situaci. Velitel zásahu nám sděluje, že dotyčný od nás údajně žádné peníze nechce a nechce nám ani poskytnout údaje, abychom kontaktovali jeho rodinu. A že prý sama policie má povinnost kontaktovat osoby jemu blízké, což samozřejmě udělá. Dotyčný byl odsouzen k 2 letům zákazu vstupu na fotbal a 300 hodinám veřejně prospěšných prací. Když jsme se s ním po několika dnech spojili, dozvěděli jsme se, že policie nám opravdu ve všem lhala. Nikdo se ho neptal, zda nám chce poskytnout svoje údaje, abychom mohli kontaktovat jeho rodinu, nikdo mu ani neřekl, že mu na místě chceme zanechat finanční hotovost. Policie dokonce ani nekontaktovala jeho rodinu, což, jak nám sdělil její představitel, je její povinnost. Zkrátka a dobře – samé lži… A.C.A.B.

Domácí kotlík již tradičně velice slabý. Schází se v něm několik desítek místních, kteří chtějí povzbudit svůj klub. Fandění je ovšem z jejich strany velice slabé, převažují jednoduché pokřiky, když už se pokusí o nějaký chorál, tak je bez nápadu. Proti mnohonásobné přesile v hledišti nemají moc šancí, aby v domácím prostředí vytvořili svým hráčům, kteří zůstávají na 3. příčce, důstojnou atmosféru. Takhle určitě kotel klubu bojujícího o titul vypadat nemá…

Už v neděli nás čeká beznadějně vyprodané derby pražských „S“ na Letné. Na Letnou půjdeme velikým průvodem už od Edenu, přesný časový harmonogram průvodu očekávejte v nejbližších dnech! Na průvod Prahou se určitě vydají i Ti, kterým se lístek na derby nepodařilo sehnat! Za týden všichni průvodem na Letnou!

 

Slavia je věčná!

 

video: Vltava (Sešívky z Příbramska)

Další fotogalerie a články:

http://www.supporters.cz/clanek/fotoreport-fk-mlada-boleslav-slavia-praha/7408.html

http://slavistickenoviny.cz/clanek/8144-mlada-boleslav-slavia-2-1

Fotogalerie

11.03.2016 Krasoň Chemik (Tribuna Sever), SlaviaFans

Komentáře