Jak se dělá český fotbal pro fanoušky
Prostředí českého fotbalu dosáhlo svého dna. Ale má to i svou světlejší stránku – FAČR nám definitivně ukázal, co je zač a o co jim ve skutečnosti jde.
Případ I.: Zbrojovka Brno – Slavia Praha 11.5. 2014
Jak vypadá návštěva ligového zápasu v České republice, nám perfektně ukázali v Brně. Chce-li fanoušek hostí v Brně povzbudit svůj tým a vybere si k tomu sektor hostí, znamená to, že je potenciální kriminálník. Vstup k sektoru je přehrazen dvěma policejními dodávkami, dále se musí postupovat jednotlivě a každý návštěvník fotbalového utkání musí stát s občankou v ruce vedle hlavy a je natáčen policií. Ovšem ne jen obličej a občanka – policejní příslušník kamerou pomalinku jede nahoru a dolu a zaznamená tak, jak je každý hostující návštěvník oblečený. Každý bez výjimky – žena, muž, dítě. Skvěle to rozhodně působí na rodiny s dětmi, které na fotbal nechodí kvůli chuligánům – člověk se hned cítí bezpečněji. A co je vrcholem paradoxu, podle Brňáků probíhala stejná praxe u vstupu do kotle domácích.
Na fotbal si pak našlo cestu střízlivým odhadem 1000 diváků. A to maximálně. Hlasatel jako obvykle nahlásil počet 2066 diváků. Běžná praxe, kterou zná každý fotbalový fanoušek, umělé navyšování počtu návštěvníků, asi za to jsou vyšší příspěvky. Na druhé největší město v republice opravdu velmi tristní podívaná. Vysvětlení ovšem známe – rodiny s dětmi se o produkt český fotbal nepřetrhnou kvůli obavám z chuligánů, protože jinak by jich tam byly tisíce.
Úroveň fotbalu naprosto tristní. Když si pak druhý den přečtu články v novinách popisující zápas, mám pocit, že jsem byl na jiném fotbale. Aspoň tak někde v Premiere League. Hráči Brna dostávají hodnocení 7 a výše, což značí mimořádný výkon – tedy ty samé známky, co pak v hodnocení dostávají Cristiano Ronaldo a spol., když se jim povede zápas v Lize Mistrů. Já viděl jen nudu, šeď a nekvalitní hru, až se mi chtělo plakat. Ale nechoďme opět daleko pro vysvětlení, český fotbal se musí líbit, problémem jsou jen neukáznění fanoušci.
A zlatý hřeb na závěr. Když už se dvakrát přerušilo kvůli skandování Pelta je čurák, přestávka, kterou trávili hráči v kabinách, se protahovala, přišla reakce. Důležité je upozornit, že nejen oba kotle skandovali proti Peltovi, ale celý zápas fungovaly i dělené pokřiky se zbytkem stadionu, kdy celý stadion na pokřik Pelta odpovídal slovem čurák. Odnesli to jen slávisté, které začala security vytlačovat ze stadionu kvůli vulgárním pokřikům. Velitel security se prý divil, proč má zasahovat proti fanouškům, když „nic nedělají, jen křičí“, ale taková už je svazová logika. Pořadatelům se do toho moc nechtělo, tak nastoupila policie, která teleskopy brutálně vysekala fanoušky ze stadionu. Nechybělo samozřejmě ani nesmyslné zatýkání. Jak je vidět na mnoha videích, které kolují po internetu, v sektoru nesměli zůstat ani obyčejní fanoušci, kteří nic nekřičeli a jen se dívali na fotbal. I ty policie vyvedla a celý sektor tak nekompromisně vyčistila. Brněnský kotel na protest opustil stadion a tak se dohrávalo tak před 600 diváky. Parádní podívaná. FAČR nám jasně demonstroval své priority a policie opět ukázala, že jen plní rozkazy toho, kdo je zrovna u moci, aniž by se odvažovala zapojit vlastní mozek.
Případ II. Finále poháru Viktoria Plzeň – Sparta Praha 17.5. 2014
Ale skutečně nejvýrazněji ukázal FAČR své myšlení v případě finále poháru. Fanoušci napříč republikou diskutovali o možnosti společného protestu proti FAČR během finále. Samozřejmě ne výtržnosti, pouze spojit síly hlavních táborů v ČR, rozdělit si stadion na sektory a fandit společně proti svazu. Ukázat, že jedno máme společné a jsme ochotni se spojit proti nesmyslnému tažení proti fanouškům. Navíc pořadatelem utkání je FAČR, který pořád kritizuje a pokutuje kluby za nedostatečnou pořadatelskou službu, tak ať se ukáží, jak se to dělá.
Protože jsme ale ve fotbalovém prostředí, pánové ze svazu se o celém nápadu doslechli a zavedli příslušná protiopatření. 4200 lístků pro Spartu a Plzeň a jen za brány. Celá akce, která nakonec neproběhla, tedy měla svůj perfektní smysl. Ukázala totiž, o co FAČR vlastně jde a čeho se nejvíce bojí. Oni se nebojí výtržností, ty je straší možná tak v jejich hlavách, bojí se toho, že by fanoušci ukázali jednotu a společně v přímém přenosu dali najevo svůj odpor proti svazu v čele s Peltou. Ne že by v řadách svazu bylo málo stbáků, a tak v celé kráse odhalili své totalitní myšlení. Vždyť čeho se diktátor nejvíc bojí? Masového vyjádření odporu a nesouhlasu.
Tiskové prohlášení svazu je tragikomické. Prioritou je bezpečnost, tak tedy bude stadion poloprázdný. To samé jako v Brně. FAČR nám tedy ukazuje, že nejde o zlepšení prostředí na fotbale a už vůbec ne o rodiny s dětmi, jde jim… já vlastně ani nevím o co. Takže všichni, co kritizujete vulgární skandování, tady vidíte, že utahování šroubů se týká i vás. Putin teď taky zakázal mluvit sprostě v televizi a na divadle, myslíte si, že je to správně? Cenzura je prostě cenzura, ať se převléká za sebeušlechtilejší čin. A snad každé myslící bytosti musí být zřejmé, že vysvětlení svazu, že polští, slovenští a čeští radikálové hromadně skupovali lístky, je úplně nesmyslné – nebo jakým způsobem zjistíte, že ten, kdo si ve volném prodeji koupil lístek, je radikál?
Jak se psalo na choreu plzeňáků: „Cenzura nezmění naše myšlení, ale prozradí hodně o tom vašem“. A my jsme se dozvěděli hodně.
Slavia Intellectuals
Komentáře