Jak nás policie ochránila před pyrotechnikou

Znáte ta otřepaná klišé, že s fotbalovými fanoušky je nakládáno jako se zločinci, že fanoušci nemají žádná práva, apod.

 

 

 

To je samozřejmě přehnané, ale pravdou je, že s fanoušky se zkrátka nakládá odlišně než s běžnými občany a také to, že fanoušek má minimální možnost domoci se svých práv. Nebo jste snad už slyšeli o tom, že by nějaký fanoušek vyhrál soudní při a bylo rozhodnuto, že proti němu bylo použito nepřiměřené síly? Ne, to se opravdu nestává. Mimo stadion a někdy i na něm má absolutní vládu policie a na stadionu zas klub či FAČR absolutní právo pána domu.

Ale vezměme to hezky popořadě. Derby je významnou společenskou událostí přesahující rámec běžného fotbalového zápasu. Vysoká prestiž, zvýšený mediální zájem, vyprodaný stadion, zkrátka zápas, kterých v naší lize víc není. I fanoušci se snaží pozvednout tuto událost, dlouho a dopředu se na ni připravují a snaží se pozvednout kulturu podpory svého klubu na daleko vyšší úroveň než obvykle. Nejde jen o choreografie (které jsou tradičně hostům zakazovány – děkujeme za vstřícný přístup), fanatické fandění či pyrotechnické představení. Jedním z typických rysů derby jsou pochody ke stadionu soupeře.
Nápad je to vynikající a stejně tak i vynikající propagace fotbalu jako společenské události. Ti primitivové, kvůli kterým se bojí chodit na stadiony rodiny s dětmi, se sejdou a oděni do klubových barev, projdou historickým centrem Prahy a pak přes Čechův most na Letenskou pláň. Vypadá to krásně, turisté si celý průvod nadšeně fotografují a na pochod se i běžní fanoušci těší týdny dopředu. Ve chvíli, kdy pochod prochází přes Čechův most, se tradičně odpaluje množství pyrotechniky, protože při pohledu z Letenské pláně to dává krásný efekt. Ideální propagace fotbalu, že? Ne však letos.
Letos vzala vše do rukou policie, jejímž úkolem je pomáhat a chránit. Incidenty začaly již v metru, kdy bylo několik fanoušků napadeno policií pěstmi či teleskopickými obušky za skandování hesla ACAB a fanoušci zatýkáni za to, že se proti tomuto policejnímu násilí verbálně ohradili. Ve vagonu metra ovšem nejsou kamery a policista „zapomněl jsem si povinné služební číslo přilepit na uniformu“ si tedy může dovolit skoro cokoli. Svědci? Ano, fanoušci, ale co je to komu platné, že. Zvlášť když svědectví veřejného činitele má z nějakého záhadného důvodu před soudem větší váhu než svědectví obyčejného občana. Vymahatelnost práva nulová.
Ale to hlavní mělo teprve přijít. Na Čechově mostě došlo k tradičnímu pyrotechnickému představení, které probíhá každý rok. Používání pyrotechniky je ovšem nebezpečné a tak se policie rozhodla pomáhat a fanoušky před pyrotechnikou ochránit. To se povedlo skutečně bezkonkurenčně. Za léta pyrotechnických představení na derby pochodech bylo nebezpečnou pyrotechnikou zraněno 0 lidí. Díky policejnímu zásahu bylo tentokrát zraněno (a to i vážně) značné množství fanoušků. Dokonce i média si všimla, že šlo o tvrdý zásah. Jak dokládají přiložené fotografie k tomuto článku, krvavých zranění bylo víc než dost. Bití teleskopickými obušky do hlav a používání chvatů a hmatů, které například u jednoho fanouška vedlo k pravděpodobně epileptickému záchvatu, ale zajistilo díky bohu veřejný pořádek.
Policie podle médií zatkla 82 fanoušků za narušování veřejného pořádku. Položím jednoduchou otázku: byla nebezpečnější pyrotechnika nebo policejní zásah? A nebyl náhodou policejní zásah úplně zbytečný, když každoročně nechali během pochodu proběhnout pyrotechnické představení a nikomu se nic nestalo? Bylo to tak vážně nebezpečné narušení veřejného pořádku, že bylo třeba ho potlačit brutálním zásahem teleskopickými obušky? Odpověď je jasná: rozhodně ne. Můžeme však ještě být rádi, že ta nejnebezpečnější pyrotechnika tentokrát téměř použita nebyla. Samozřejmě mluvím o policejních rozbuškách P1, které nejen že rozsévají paniku, dokážou lehce zranit, ale, a to je jejich největší přednost, je lze díky šikovnému PR vydávat za dělobuchy fanoušků. Tak policie pomáhá a chrání.
A je tu ještě jedna věc. Myslíte, že pokud se skupinou kamarádů odpálíte v centru Prahy za bílého dne pyrotechniku, zmlátí vás policie obušky nebo k vám jen přijdou, požádají vás o doklady a vyzvou vás, ať pyrotechniku uhasíte? Proč se tedy zcela jinak přistupuje k fanouškům? Možná proto, že vyvolání konfliktu policií je klasickou strategií, jak obhájit masivní nasazení sil a jak médiím předvést problémovost. V této souvislosti je totiž velmi zajímavé i to, že policie při komunikaci s fanoušky sdělila, že pyrotechnika se má nechat až na Čechův most a neodpalovat v historickém centru. Na mostě pak stála připravena dlouhá řada antonů, do kterých byly odváděni fanoušci. Férové jednání, že.
Takže abych připomněl náš nápis z pohárového zápasu s Brnem: „Ne chuligáni, ale mediální hysterie vyhání lidi ze stadionů“. A dodávám, že i policie. Protože lze předpokládat, že řada fanoušků, která se každoročně těšila na pochod, si to příště dvakrát rozmyslí, jestli jim stojí za to nechat se zmlátit, pardon chránit policií.
Ne, při sobotním pochodu na derby nebyla nebezpečná pyrotechnika. Nebezpečná byla policie, která před nebezpečnou pyrotechnikou chránila. Tak jako mnohokrát předtím.

Menší logická hádanka pro naše čtenáře.

Přiřaď k obrázkům správný výraz. POMÁHAT A CHRÁNIT, BUZEROVAT A MLÁTIT

 

Vyjádření klubu k incidentům během pochodu:

http://www.slavia.cz/clanek.asp?id=Slavia-se-ohrazuje-proti-neprimerenosti-zasahu-policie-12382

 

Prosíme všechny Slávisty, kteří mají foto nebo video dokumentaci z nesmyslného zásahu policie na Čechově mostě či kdekoliv jinde, aby nám jí zaslali do zpráv na facebookovou stránku Tribuny Sever nebo na kontakty uvedené na této stránce.
Děkujeme za spolupráci.



13.04.2014 Tribuna Sever 25

Komentáře